Intervista me Aleksandër Meksinrealizuar nga gazetari Roland Qafoku për emisionin “Debati në Channel One”.

Intervista me Aleksandër Meksinrealizuar nga gazetari Roland Qafoku për emisionin “Debati në Channel One”.

Intervista e zbardhur me Aleksandër Meksin, kryeministrin e 28-të të shtetit shqiptar, realizuar nga gazetari Roland Qafoku për emisionin “Debati në Channel One”.

Pas intervistës janë edhe 50 deklaratat më të bujshme që ka bërë Aleksandër Meksi gjatë karrierës së tij politike.
E enjte, 14 janar 2016, ora 21.00-23.00

Zoti Meksi, në gjithë historinë e shtetit shqiptar kemi 25 vjet demokraci. A janë këto vitet më të mira të shtetit shqiptar?
Secili vit ka të mirat e veta, por edhe gjëra që gjykohen negativisht, aq më tepër që njerëzit në pluralizëm pozicionohen qartë në 2 kahe të kundërt. Ka njerëz që jetojnë shumë mirë, por edhe që ankohen shumë dhe fajësojnë politikën. Për pozitën e politikës sonë janë vite të mira, shteti ka mbijetuar vitet e para të demokracisë falë edhe ndihmës së ndërkombëtarëve.
Çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë kemi bërë keq ne shqiptarët? Pasi në kohën kur keni ardhur ju në pushtet ka qenë pothuajse e njëjta situatë si të rithemelohej shteti.
Kur kam marrë unë pushtetin ka qenë një përmbysje dhe kemi filluar nga e para, megjithëse të gjithë kryeministrat këtë thonë. Gjatë viteve kur kam udhëhequr unë kapërcyem gjendjen e vështirë për shkak të seriozitetit të reformave. Këtu qeveria merret me punën e mëparshme, jo me të vetën. Të gjithë njerëzit po ti vësh të bëjnë gjëra për së dyti do ti bëjnë ndryshe. Zotësia është të ndërrosh rrugë kur e kupton që je gabim.
Jeni duke thënë se nëse ju do ishit sërish kryeministër?
Jo. Edhe një herë tjetër ma kanë keqkuptuar këtë.
Për çfarë jeni krenar për kohën kur keni qenë kryeministër?
Kam harruar që kam qenë kryeministër. Ka qenë një detyrë e imja dhe ato 5 vjet në moshën time janë një e treta e kohës.
Jeni 77 vjeç dhe që nga koha kur keni lindur deri më sot keni jetuar me 19 kryeministra. Mes 33 kryeministrave ju jeni i 28-ti në renditje. Si ka qenë jeta juaj?
Kam lindur në vitin 1939 kur ishte kryeministër Kostaq Kotta. Pra që nga ajo kohë e deri më sot kur është Edi Rama kryeministër kanë kaluar 19 kryeministra. Unë gjatë gjithë jetës sime i kam sharë të gjitha qeveritë me përjashtim të rastit kur isha vetë kryeministër. Por edhe atëherë shaja ministra të veçantë.
Zoti Meksi, si i komentoni deklaratat tuaja gjatë karrierës suaj?
Deklarata me kryeministrin e Serbisë Milan Paniç (Deklarata 4):
Si arritët të ishit kaq i qartë që në atë kohë, kur Shqipëria vetëm shtet nuk kishte? A ndikuan bashkëpunëtorët e huaj, mendim personal për shkak të njohurive historike?
Të gjitha kanë ndikuar në të. Një anije nuk mund të futet në port pa parë edhe anije te tjera sepse përplaset. Këto gjëra nuk mund të mos thuheshin.
Jeni nga të vetmit kryeministër të Shqipërisë që keni dhënë një konferencë për shtyp në OKB në Nju Jork për gazetarët e huaj nga shumë vende të botës. Si e komentoni ju sot deklaratën tuaj në atë kohë se lufta mund t’i imponohet Kosovës dhe Shqipërisë.
Ne ishim të vetëdijshëm për gjendjen e Shqipërisë, dhe mbi rregullat ndërkombëtare, për të cilat ne kishim aderuar. Ne nuk vinim nga rruga, me ndonjë diplomë në anglisht.
Ju keni bërë një deklaratë në mars 1995 në konferencën e jashtëzakonshme të PD duke mbrojtur Berishën.
Unë kam përkrahur ligjin dhe rregullat, jo Berishën. Unë kërkova që të zgjidhej ai pretendim në përputhje me rregullat. Nuk shqyrtohej Berisha në atë kohë, por tjetër gjë. Detyrimi në një vend demokratik është ose të mbështesësh strukturat ose të largohesh. Unë kam qenë një person që e thoja atë që mendoja, kundërshtoja.
Keni bërë këtë deklaratë kur ishit kryeministër: “Sigurimi i Shtetit dhe ata që vuajtën prej tij kishin një fat që për ne është mësim për të gjithë nëse duam të mbijetojmë si komb që të liqve dhe ligësisë nuk duhet ti shërbesh kurrë”. Pse ju nuk i hapët dosjet?
Ne e morëm qeverinë kur shqiptarët nuk kishin bukë të hanin. Edhe jo qeveri ka 2 vite e gjysmë dhe s’i ka hapur. Ne morëm në dorëzim arkivat, filluam t’i sistemojmë dhe vetëm pas këtij procesi mund ti hapnim. Ne filluam lustracionin, këtu gënjehet opinioni publik. Për tu hapur dosjet, ato duheshin sistemuar. Shifrat që jepnim ne jepen dhe sot. Shumica e dosjeve janë likuiduar. Thuhet që janë 29 mijë të mbetura.
A arritën agjentët e sigurimit të shtetit të ishin afër jush dhe ju i keni zbuluar?
Edhe kishte dhe ne bëmë një pastrim të tyre dhe për këtë na kanë sharë.
Një nga thëniet tuaja në maj 97 me Fevziun Demokracia nuk vjen duke vrarë Meksin
Unë gjithnjë kam dalë nëpër Shqipëri e jashtë pa roje. Frikë kanë ata të cilët kanë bërë mëkate, unë vetëm kam zbatuar ligjet.
A keni bërë ju ndonjë gabim?
Nuk e bëmë që në fillim ligjin e lustracionit, por e zbatuam pa e bërë dhe e dyta nuk patëm mundësinë çështjen e pronave. them që vepruam mirë në trajtimin etë përndjekurve. Mund të kishim luftuar më shumë për ndihma për shfrytëzimin e hapësirës shqiptare, veprime që u bënë më shpejt duheshin bërë më vonë.
Deklarata në Moskë në rusisht
Jeni I pari dhe I vetmi kryeministër që gjatë një vizite në Moskë keni mbajtur një fjalim në rusisht. A mund të na e tregoni historinë e ofertës që ju bëri kryeministri rus Çernomërdin për të shitur Shqipërisë avion Mig?
Pritja atje qe e madhe. Nga delegacioni shqiptar kishte pak njerëz. Sa fillova të flisja rusisht ata u habitën dhe më duartrokitën. Kryeministri rus Çernomerdin mu afrua dhe ne bëmë një bisedë të lirë. Më tej ai më tha se mund ti shiste Shqipërisë avionë luftarakë MIG me çmim të lirë. Unë i ktheva përgjigjen: Mirë, por na gjeni armikun fillimisht.
Koment për këtë deklaratë të bërë në 1997”
“Nëse ndokush kërkon luftë civile, është detyrë e qeverisë t’i kundërvihet për ta ndaluar luftën civile”.
Pasi u qetësua Shqipëria në zgjedhjet e 97 nuk dëgjuam njëherë pse s’po na jepni para, pra nuk qenë problemi kryesor për ato që ndodhën. E dyta, mënyra si u bë tregon qartë që kishte sfond politik. Populli si përherë me të drejtën për paratë duhet të ishte disponibël. Nëse anija em vela i vë velat në kundërshtim me erën do të përmbyset. Ato qenë një mundësi për të bërë rrëmujë për shkak të kundërshtimit të shtetit shqiptar për të mos përmirësuar atë që ndodhi në zgjedhjet e majit, sigurisht që pati reagim ndërkombëtar ndaj qeverisë shqiptare. Zgjidhja nuk qe e përshtatshme.
Shteti ushtrinë e ka edhe për të ruajtur rendin dhe pronën. në atë kohë u shkatërrua prona dhe shteti nuk lëvizi. Për çudi nuk lëvizën as të huajt. Dhe në një intervistë timen unë them “Pse ka të huaj këtu?” E ka atë detyrë shteti të mos lejojë të ketë luftë civile. Në Shqipëri nuk pati luftë civile, ajo ishte një përrallë për të justifikuar ato që ndodhën. Por qeveria e pajtimit kombëtar nuk kreu detyrën e saj që të ruante rendin. Sa qesh unë në qeveri këtë detyrë u munduam ta kryenim.
Ish-presidenti Berisha ka thënë që një nga përgjegjësitë e mia janë lejimi i fajdeve. A jeni dakord?
Ai ishte një gabim. Unë kam luftuar që të mbylleshin. Por mbyllja e tyre nuk varej nga unë. Ka pasur edhe mbyllje në prill maj dhe gjyqe në qershor korrik. Ato u rizhvilluan dhe këtu ka një pikëpyetje të madhe, kur nga ndërkombëtarët kërkohej mbyllja. Derisa s’bëhet transparencë do të thotë se dikujt nuk i pëlqen.
Një nga teoritë është se shërbimet e huaja shtetërore kanë faj për atë çfarë ndodhi këtu?
Nuk e përjashtoj këtë mundësi por ne gjithmonë fajin kërkojmë ta gjejmë tek të tjerët. Ka dezinformim për këtë peridhë dhe dizinformimi bëhet për të mbuluar disa gjëra të tjera.
Ish ministri i mbrojtjes Safet Zhulali ka thënë se nëse dikush tenton të hapë një dosje për marsin e 97 do hapë dosje të re dhe nuk ka për ta marrë vesh askush. Si e komentoni?
Ka mosdëshirë për të mos e përmendur atë periudhë.
A lidhen ato që ndodhën në Shqipëri me ato që ndodhën në Kosovë?
Jo kjo nuk ka lidhje. por sigurisht kishte fqinj që iu interesonte që këtu të kishte destabilitet dhe trazira.
Cili shtet nga ata që i kemi quajtur armiq i ka bërë më shumë dëme Shqipërisë?
Duhet bërë inventar për ta thënë këtë.
A keni ndonjë peng për 5 vitet që keni qenë kryeministër?
Secili ka pengje, por jo gjëra të mëdha. Megjithatë çdokush që do ketë mundësinë të bëjë diçka dy herë, do e bënte më mirë. Megjithatë, unë nuk e them këtë sepse njëherë që e thashë me shaka u përfola se dëshiroj të marr sërish detyrën e kryeministrit.
Si është Shqipëria sot? Jetoni mirë në qeverisjen qoftë të PD qoftë të PS?
Në planin personal nuk kam ndonjë ankesë. Unë merrem me kërkime, me kontakte dhe me ata që kam kundërshtarë. por mendoj që shumë gjëra nuk bëhen mirë, me që dëgjoj ankesa nga njerëzit.
Si po qeveris e majta?
Thotë se po qeveris si e majtë, por t’i presësh energjinë elektrike dikujt që nuk ka mundësi të paguajë kjo vetëm politikë e majtë që nuk është. Shteti sigurisht duhet të mbledhë paratë, madje me atë punë jam marrë dhe unë, por ne vumë kompensimin për ata që nuk kishin mundësi të paguanin. në kohën kur qeverisja unë çmimi i energjisë u rrit me 500 përqind dhe ne hartuam politika për ti ardhur në ndihmë atyre që nuk kishin mundësi të paguanin. Është detyrim, unë e paguaj.
Ju edhe gjatë detyrës si kryeministër vetëm 2 herë keni shkuar në zyrë me vonesë.
Po vetëm disa herë 5 minuta, por kam shkuar edhe i sëmurë me temperaturë dhe kam bërë gjilpërat në zyrë, sepse kam pasur takime shumë të rëndësishme.
Si thatë zoti Meksi, keni bërë gjilpërën në zyrë?
Po. Erdhi infermierja në zyrën time dhe ma bëri gjilpërën atje. Kisha një takim me të huaj dhe nuk mund të harxhoja kohë. Duhet ta realizoja patjetër atë takime dhe pse isha sëmurë.
A ndodh sot kjo që një kryeministër me temperaturë të bëjë gjilpërën në zyrë?
Nuk më intereson nëse ndodh apo jo.
Si është Rama si kryeministër?
Kryeministër i Republikës së Shqipërisë, pjesë e një koalicioni. Asnjë nga kryeministra pas ’90-ës nuk është i njëjtë me të tjerët. Por unë aktualisht nuk e ndjek politikë, merrem me të tjera gjëra.
A është më mirë Shqipëria gjatë këtyre viteve të qeverisjes së tij?
Shqipëria është si Shqipëria, ka nga ata që janë shumë mirë ka dhe nga ata që janë keq. Ata që janë mirë e deklarojnë në blogje, ndërsa pjesa tjetër është shumica e heshtur. Këtu flitet me rritje ekonomike dhe Shqipëria po nuk vajti me 7% rritja ekonomike në vit, nuk do të jetë kurë mirë. Sistemi ynë i votave nuk është aspak demokratik. Votohet si në kohën e Enver Hoxhës. Ne sot nuk dimë për kë votojmë. Ne votojmë për partitë, të cilat emërojnë sipas dëshirës. Ne nuk kemi kontroll mbi të zgjedhurin.
Me votimit e vitit 2005 Shqipëria ndodhet në një sistem jokushtetues, ligji i zgjedhjes ishte me 2 raunde dhe u bë me 1 raunde, zgjedhjet janë jokushtetuese.
Si funksionon koalicioni PS-LSI?
Unë nuk merrem fare me politikë, por në gazeta lexojmë shumë gjëra që janë një çoroditje e organizuar. Duhet pyetur autorët ose duhen parë përfundimet. Ajo që duket është që nuk luftohet për të rikrijuar një shtet të rregullt në kuptimin e Kushtetutës. Thuhet që po bëjmë reformë për ndryshimin kushtetues. Por ndryshime kushtetuese nuk und të bëjë vetëm njëra palë. Shteti ndërtohet nga politika, jo nga ekspertët, përndryshe e nxjerrim nga funksioni parlamentin dhe vendosin ekspertët për ne.
Ekspertët nuk duhet të kenë konflikt interesi. Nuk po na thonë si është rigoroziteti i kontrollit mbi Kushtetutën në vendet që dolën nga diktatura.
Mendoni që drejtësia do të ndryshojë?
Ambasadori amerikan në 95 më ka ardhur në zyrë dhe më pyeti nëse drejtësia varet nga ekzekutivi dhe i thashë drejtësia nuk varet as nga ligji. Ka pasur një nen në kodin penal për përgjegjësinë e gjyqtarit që vepron në kundërshtim me ligjin. Ky ligj është hequr, por gjykata s’duhet t’ia jepte vetes këtë të drejtë. Duhet ti drejtohej parlamentit për arsyen e thjeshtë se është në konflikt interesi. Për veten tënde nuk mund të bësh ligje, në asnjë vend të botës, juristët nuk duhet të bjënë ligje për drejtësinë, gjyqtarët refuzojnë. Gjyqtarët gjithashtu nuk duhet të kenë pasur poste politike, në rast se kanë pasur mund të bëhen noterë, avokatë, por jo gjyqtarë sepse kanë dëshmuar se kanë anshmëri politike.
Ju a keni pasur kontribut në sistemin e drejtësisë?
Bëmë afatin e kërkuar të kodit, penal e civil, shumica e kodeve janë bërë që në atë kohë.
Si e komentoni shifrën 54 të vrarë në 2015?
Kjo do të thotë që shqiptarët s’kanë dëshirë të vrasin. Janë të vetëdijshëm për këtë akt të keq. Këtyre fakteve nuk iu bëhet interpretim politik.
Si ju duket opozita?
Unë kam qenë nga ata që kam kërkuar parimin një anëtar një votë dhe institucionalizimin e mendimit ndryshe. Këtë gjë nuk e kanë qejf, unë për këtë arsye nuk jam përzierë.
E vlerësoni fitoren e PD në kërkesën e saj për dekriminalizimin e Kuvendit?
Ai është pranimi i një turpi, sepse kriminelët nuk kanë hyrë me zor në parlament, gjithmonë nëse ka sepse secila palë thotë që nuk ka.
Si ka mundës që ky parlament sot ka këtë nivel dhe vetëm parlamenti i parë kishte një nivel shumë më cilësor?
Sot janë të gjithë mendimtarë dhe nuk ka nevojë të bëjnë dallime nga njëri apo tjetri. Kushdo bën gjithçka dhe është e kundërta e meritokracisë.
Si funksionon Rama dhe Basha si dy liderë të rinj?
Mund të jene ndryshe, por edhe të njëjtë me njëri tjetrin.
Çdo të thotë fakti që nuk janë takuar asnjëherë?
Që kemi një nivel të lartë demokracie, kjo është një fatkeqësi.

50 DEKLARATAT NGA MË TË RËNDËSISHMET TË ALEKSANDËR MEKSIT, KRYEMINISTRI I 28-TË I SHQIPËRISË NGA 13 PRILL 1992 DERI 1 MARS 1997.
1.
JANAR 1991, për gazetën “Rilindja Demokratike”
“PD qysh me krijimin e saj shprehu publikisht opinionin e vet për domosdoshmërinë e shtyrjes së datës së zgjedhjeve, caktuar më 10 shkurt 1991. Presidiumi i Kuvendit Popullor duhet të vinte veten mbi partitë. Megjithëse ka ende kohë që ky organ i lartë të heqë dorë nga një qendrim i tillë që pengon vendosjen e pluralizmit të vërtetë në Shqipëri. Hyrjen në rrugën e vërtetë të demokratizimit dhe përmirësimit të gjendjes ekonomike si dhe të kuptojë se zgjedhjet e shpejtuara nuk do të jenë gjë tjetër veçse një farsë elektorale e veshur me petkun e pluralizmit politik”.
2.
MAJ 1992, fjalë e mbajtur në simpoziumin për tranzicionin, Romë, Itali
“Ne nuk duam të vrasim ata që janë për socializmin, por jemi kundër ndërtimit të shoqërisë socialiste të ndërgjegjshëm se 46 vjet këtu dhe 70 vjet e ca në Bashkimin Sovjetik mjaftojnë për të demonstruar idetë tona”.
3.
MAJ 1992, fjala e mbajtur në simpoziumin për tranzicionin, Romë, Itali
“Përsa i përket ndihmave ushqimore, qeveria shqiptare i bën thirrje Komunitetit Evropian e nëpërmjet saj G24 që kjo ndihmë të jetë e vazhdueshme dhe të përfshijë përveç grurit, miellit, gjalpit, dhe qumështit pluhur edhe vajin vegjetal, sheqerin, sapunin dhe orizin”.
4.
GUSHT 1992, gjatë takimit me kryeministrin e Serbisë, Milan Paniç
“Si shqiptarë, si një vend ballkanik, ne e kuptojmë se është e domosdoshme të zgjidhet çështja e Kosovës në përputhje me vullnetin e popullit shqiptar në Kosovë. Dhe rruga më e mirë që mund të zgjidhet është dialogu ndërmjet përfaqësuesëve legjitimë të Kosovës dhe qeverisë serbe në prani të të tretëve”.
5.
SHTATOR 1992, konferencë për shtyp, OKB, Neë York
“Qeveria demokratike shqiptare filloi të qeverisë vendin në një moment mjaft të vështirë, duke trashëguar një ekonomi të shkatërruar nga sistemi monist dhe nga centralizimi i tepruar. Megjithatë, prioritetet e qeverisë janë tre: vendosja dhe stabilizimi i rendit, i ci1i tashmë ka marrë rrugë, integrimi i ekonomisë drejt ekonomisë së tregut dhe orientimi i politikës së jashtme drejt hapjes me botën, për t’u shkëputur nga vetizolimi”.
6.
SHTATOR 1992, konferencë për Shtyp, në OKB, Neë York
“Lidhur me Kosovën, ne jemi për parimin e vetëvendosjes së popujve e këtë gjë ua kemi bërë të qartë të gjitha forumeve ndërkombëtare dhe qeverive të vendeve mike në kuadrin dypalësh, duke nënvizuar se Shqipëria nuk është aspak për ndryshimin me forcë të kufijve”.
7.
SHTATOR 1992, konferencë për Shtyp, në OKB, Neë York
“Deri vitin e kaluar Kosova ishte një nga tetë etnitetet e RSFJ. Tani që u prish federata, i takon popullit shqiptar që të vendosë për të ardhmen e tij në rrugë paqësore”.
8.
SHTATOR 1992, konferencë për Shtyp, në OKB, Neë York
“Greqia ka mbajtur vetëm shqiptarët ortodoksë. Më 1946 ajo dëboi nga trojet e tyre dhe i konfiskoi pasuritë shqiptarëve muslimanë (çamë), me preteksin se ishin bashkëpunëtorë me gjermanët. Aktualisht ata kërkojnë të kthehen në trojet e pronat e tyre. Qeveria greke ka rënë dakord që të rishikohen vetëm pronat”.
9.
SHTATOR 1992, konferencë për Shtyp, në OKB, Neë York
“Ne jemi sot në fazën e rrezikut të konfliktit dhe jemi për zgjidhje paqësore. Lufta mund t’i imponohet Kosovës ose Shqipërisë. Ne nuk e dëshirojmë luftën”.
10.
SHTATOR 1992, konferencë për Shtyp, në OKB, Neë York
“Aktualisht në Shqipëri komunistët janë konvertuar në socialistë, ndërsa një grup ekstremistësh krijoi Partinë Komuniste, programi i së cilës nuk përputhej aspak me programet demokratike. Po ashtu, gjatë zgjedhjeve elektorale, kjo parti fitoi vetëm 8000 vota nga 2 milionë votues. Nisur nga programi i kësaj partie dhe veprimtaria e saj, parlamenti vendosi që t’a nxjerrë jashtë ligjit. Ndërkohë këtë veprim nuk e kundërshtuan as socialistët”.
11.
DHJETOR 1992, fjala në kongresin e FRPD
“Do të vijojmë punimet në rrugën Veri-Jug, zgjerimin e rrugës Elbasan-Përrenjas, i asaj Tiranë-Durrës, i rruëgve sekondare dhe të jeni të sigurtë që do t’i ndërtojnë punëtorët me rrogë dhe jo aksionet famëkeqe me sistemin e angarisë mesjetare”.
12.
MARS 1993, gjatë inagurimit të muzeut të Holokausit në Ëashintgon, SHBA
“Në vitin 1993 kemi martesën e parë të një shqiptari me një vajzë hebreje që hapi rrugën e lidhjeve të tjera martesore. Mikpritja dhe strehimi i tyre sidomos gjatë Luftës së Dytë Botërore pati jetonë në SHBA dhe Evropë. Një banor Beratit që ndihmoi një familje hebreje në 1993 tha: Të strehoje një hebre gjatë pushtimit gjerman ishte njëlloj sikur të mbushje shtëpinë me dinamit dhe të prisje të ndodhte shpërthimi nga çasti në çast”.
13.
DHJETOR 1993, fjala në Kuvendin e Shqipërisë
“Ka kaluar 1 vit nga gushti i vitit 1992 kur qeveria nisi programin e saj të reformës dhe rezultatet edhe optimisti më i madh nga ne zor se do t’i përfytyronte këto arritje. Rënia e prodhimit është ndalur, në 1993 prodhimi bujqësor do të rritet 15 për qind”.
14.
QERSHOR 1994, Fjalë në Forumin e Crans Montanës
“Shqipëria nga ana e vet e quan të domosdoshme ruajtjen e stabiliteteit në rajonin e Ballkankit dhe po aq të domosdoshme ndalimin e luftës, dënimin e agresorëve dhe moshapjen e saj në Jug drejt Kosoëvs dhe Maqedonisë që do të thotë Luftë Ballkanike e më tepër”.
15.
NËNTOR 1994, intervistë në “RD”
“Rezultati negativ në referendum duhet kërkuar te vetë fushata dhe te projekti i Kushtetutës që nuk mori parasysh interesat e shtresave të veçanta të popullit shqiptar, tek qeverisja e vendit, në defektet në privatizim, në korruopsion, nepotizëm”.
16.
MARS 1995, në konferencën e jashtëzakonshme të PD
“Nëse ju doni rolin e liderit dhe nëse gjykoni se Sali Berisha po keqdrejton e duhet të largohet nuk ka pse nxitoheni. Prisni kuvendin përpara fushatës paralektorale, dilni me platformë të re, me program të ri dhe po ju zgjodhën për lider për të zëvendësuar Sali Berishën, hallall e keni”.
17.
NËNTOR 1995, fjala në Kuvend
“Sigurimi i Shtetit dhe ata që vuajtën prej tij kishin një fat që për ne është mësim për të gjithë nëse duam të mbijetojmë si komb që të ligjve dhe ligësisë nuk duhet t’i shërbesh kurrë”.
18.
NËNTOR 1995, fjala në Kuvend
“Është vështirë sot të gjesh njerëz nga persekutorët që të pranojnë në publik gabimet apo të shprehin pendesën. Përkundrazi, shumë prej tyre këtë vënie përpara përgjegjësisë, këtë revokim të turpit të tyre e quajnë genocid, çka e bën të vështirë të shqiptosh fjalët e librave të shjenjë “Fali o Zot se nuk kuptojnë se ç’kanë bërë”.
19.
DHJETOR 1995, fjala në Kuvend
“Nuk ndryshon lehtë fara shqiptare. Kanë mbetur të tillë pas qindra vjetësh arbëreshët, arvanitasit në dhe të huaj dhe në vende më të qytetëruara. Shqiptarët dhe pasardhësit e tyre si kundër ne është si të gjithë popujt, i janë nënshrtuar lëvizjeve, dyndjeve e deri për të shkuar në vend të huaj”.
20.
DHJETOR 1995, fjala në Kuvend
“Ansjëherë shqiptari nuk e ka konsideruar të huaj të ardhurin. Madje në mjaft raste ku nuk ka ardhur si pushtues apo nuk e ka dhunuar edhe kur i takonte tjetër gjaku. Prandaj është antishqiptare dhe antihunmane çdo dallim apo përbuzje për të ardhurit të cilëve gjithnjë ju kërkohet respektimi i rregullave dhe zakoneve të vendit ligjeve të pranuara nga ne të gjithë”.
21.
JANAR 1996, për gazetarin Artur Zheji në Romë
“Nuk besoj se ekzistojnë projekte të Shqipërisë së Madhe. Si vend i vogël që është, Shqipëria asnjëherë nuk ka synuar të përvetësojë tokat e të tjerëve. Por nuk mungojnë ata që mendojnë se gjithë shqiptarët kanë të drejtë të jetojnë në të njëjtin shtet ashtu si një shekull më parë”.
22.
JANAR 1996, për gazetarin Artur Zheji në Romë
“Që në lashtësi shqiptarët nuk janë ndarë. Ishim një provincë romake e më pas bizantine e më pas akoma turke pa patur problem kufijtë e brendshëm. Shumica e shqiptarëve e shikon të realizueshëm një shtet shqiptar të të gjithë shqiptarëve gjithnjë në gjirin e Evropës së madhe pa kufij të brendshëm”.
23.
TETOR 1996, Moskë fjalë e mbajtur në takimin e nivelit të lartë të Bashkimit Ekonomik të Detit të Zi, Moskë, Rusi.
“E përsërisim edhe një herë vizionin tonë të përbashkët për perspektivën e rajonit si një rajon paqeje, stabiliteti, e begative të vazhdueshme dhe është dëshira dhe detyra jonë të mos i kursejmë forcat dhe t’i japim një arritje të mëtejeshme një objektivi të tillë”.
24.
TETOR 1996, Moskë fjalë e mbajtur në takimin e nivelit të lartë të Bashkimit Ekonomik të Detit të Zi, Moskë, Rusi
Pas fjalës së mbajtur në rusisht nga kryeministri shqiptar Meksi, kryeministri rusViktor Chernomyrdin i bëri një ofertë që Shqipëria të blinte me çmim të lirë disa avionë luftarakë Mig 31 dhe Mig 33. Përgjigja e Mesit ishte:“Ok, zoti Chernomerdin, i blejmë ne shqiptarët, por më parë na gjeni armiqtë se cilët janë”.
25.
JANAR 1997, për radion “Zeri i Amerikës”
“Në qoftëse me zëvendësimin e njerëzve zgjidhesin mirë punët sigurisht që nuk ka gjë të keqe, por këta zëra vazhdojnë me metodën e kaluar se besoj nuk e kanë synimin te Meksi sepse Meksi është një nga anëtarët e kryesisë së PD-së, është kryeministër i një qeverie ku janë njerëzit e PD që zbaton programin e PD”.
26.
JANAR 1997, për radion “Zeri i Amerikës”
Emri im në PD për t’u larguar si kryeministër në këtë rast përdoret më lehtësisht për t’u kritikuar se emrat e tjerë, por në fakt qëllimi është për të synuar PD-në dhe programin e saj”.
27.
JANAR 1997, fjala në parlament
“Në këto fondacione iu siguruan depozituesëve 300 milionë dollarë. Janë ngritur komisione dhe nënkomisione që kanë tashmë të qartë se kemi të bëjmë me forma me strukturë piramidale që do të thotë të futësh 1 dhe të marrësh 2 apo 3 dhe synimi i tyre ishte që në fund të janarit të shpërndahej kjo shumë që është 1 e treta e 700-800 milionë dollarëve”.
28.
MAJ 1997, për gazetarin Blendi Fevziu, gazeta “Indipendent”
“Unë jam i gatshëm të shkoj kudo edhe në Vlorë. Nuk jam nga ata që tremben. Nëse demorkacia vjen duke vrarë Meksin gabohen”.
29.
MAJ 1997, për gazetarin Rezear Xhaxhiu, gazeta Shqiptare
“Kam qenë unë i pari që kam thirrur në zyrë Gazideden, Lunikun dhe Vrionin për të hetuar fenomenin e firmave në fund të vitit 1995 dhe në fillim të 96. Por u bënë zgjedhjet e u ndërrua qeveria dhe vazhdonim t’a ndiqnim me vëmendje këtë dukuri dhe idea jonë ishte që ato do mbylleshin. Por në momentin që thamë, ishte me zarar, u futën 300 milionë plus dhe kur filluan të vepronin të gjithë u ngritën kundra.”
30.
QERSHOR 1997 për Sokol Ballën revista “Klan”
“Nano do kthejë paratë e fajdeve? Nëse do t’i marrë nga xhepi i tij ose i PS, ose dikush do t’ia falte Shqipërisë kjo nuk ka gjë të keqe. Nëse do ti marrë nga xhepi i shqiptarëve të tjerë kjo do të përbënte një precedent fatkeq për shqiptarët. Askush nuk do të jepte më ndihmë për Shqipërinë”.
31.
KORRIK 1997, për gazetën italiane “La Stampa”
“Gabuam në qeverisje sepse nuk kuptuam sa rrënjë të thella kishte ushtria në vendin më të prapambetur stalinist të Evropës ndërkohë që filluam reformën ekonomike”.
32.
KORRIK 1997, për gazetën italiane “La Stampa”
“Gabuam gjatë qeverisjes sonë se arritëm të ndërtojmë gjykata të ndershme, sepse sipas meje ato ishin të pavarura. Më tej mungesa e dobësisë së policisë dhe të ushtrisë si dhe vështirësitë ekonomike sollën shumë pasoja”.
33.
KORRIK 1997, për gazetën italiane “La Stampa”
“A u favorizua kaosi nga jashtë?”Sigurisht që pati dhe ndërhyrje nga jashtë. Nuk ishin kaq të zotë banorët e Vlorës që nuk kaluan dot Urën e Mifolit të rrëzonin qeverinë po të mos kishin dikë prapa shpine”.
34.
KORRIK 1997, për gazetarin Ylli Rakipi gazeta “Albania”
“Nano premtoi ritkhimin 100 për qind të parave në të kundërt do të quhet se mori votat me përdhunë morale dhe nuk është mirë të bësh premtime me çeqe të bardhë. Ne si qeveri kemi thënë vetëm ato që mund të realizonim dhe ne i kemi realizuar”.

35.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Qeveria që drejtoja kishte 3 arritje dhe defekte: Për arritjet: e para futja e Shqipërisë në rrugën e demokracisë, e dyta futja e Shqipërisë në ekonominë e tregut dhe e treta hapja ndaj botës. Për defektet: e para vështirësia në organizimin e sistemit bankar, së dyti vështirësia e koordinimit bazë-qendër, së treti vështirësia e krijimit të një mentaliteti demokratik”.
36.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Unë kam qenë i mendimit që zgjedhjet e 26 majit duhet të përsëriteshin në 40 zona dhe kam hartuar edhe listën se cilat duhet të ishin këto 40 zona”.
37.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Nuk u rrëzua qeveria Meksi nga fajdet. Ato kanë qenë një element. Një sebep siç quhet në gjuhën e Shopenhauerit, i cili thotë se i ligu do sebep”.
38.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Nëse ndokush kërkon luftë civile, është detyrë e qeverisë t’i kundërvihet për ta ndaluar luftën civile”.
39.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Shqiptarët merren të gjithë me politikë dhe të gjithë me rolin së paku të kryeministrit, kështu edhe unë në vitin 1990 si të gjithë shqiptarët po merresha me politikë”.
40.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“E kishim zakon që takoheshim për disa vjet rresht me Gramoz Pashkon në bodrumin e tij. Pinim raki, cigare, etj. Shanim qeverinë, zakon që Gramozi derisa hyri në qeveri e vazhdoi”.
41.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Nuk ka shqiptar që nuk thotë në jetë të isha kryeministër. Por unë nuk kam aspiruar detyra të këtij lloji, ata që më caktuan që drejtonin PD në atë kohë të gjithë bashkarisht menduan se për një sërë rrethanash mund të isha unë personi që mund të drejtonte periudhën më të vështirë të Shqipërisë”.
42.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Sali Berisha në punët e përditshme nuk mund të themi se ndërhynte por në punët e qeverisë sigurisht që përzihej në problemet e përgjithshme. Diskutohej me të, kishte probleme të caktuara që diskutohej një herë apo dy herë në ditë, bashkarisht, me të tjerë, me ekspertë apo pa ekspertë. Sigurisht që ka patur edhe përplasje, ka patur edhe këmbëngulje nga njëra palë apo tjetra. Unë isha nga ata që thosha se nuk ishte e drejtë.”
43.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Persona, deputetë apo ministra u ankuan te unë se ndiqeshin nga agjentë të Shërbimit Informativ Kombëtar. Në mënyrë që të mos isha unë personi që çonte gjithnjë te Berisha ankimet e të tjerëve”.
44.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Lidhur me arrestimin e Fatos Nanos, akuza e parë i është bërë nga ata që qenë në qeverinë e tij apo bashkëpunëtorë të tij në 1991-1998. Ky qe një proces për të cilin vendimin e dha prokuroria dhe gjykata dhe nuk mund t’a japin instancat politike. Se sa në Shqipëri instancat politike ndikojnë në vendimet e gjykatave të tjera, ky është një problem më vete.
45.
TETOR 1998, për gazetarin Blendi Fevziu, “E DIELA DEBAT”
“Në procesin hetimor dhe gjykues të Fatos Nanos ka patur anë jo të rregullta. Që ndërsa drejtuesit e shtetit të sotëm votuan për heqjen e imuniteteit të Nanos, unë kam ndenjur me duart poshtë”.
46.
GUSHT 2011, Për studiuesen Milena Harito
“Sa mund të lexosh dosjet e Sigurimit të Shtetit, aq mund të lexosh të vërtetën e historisë së fajdeve. Askush nuk e do këtë punë, njëra palë s’do t’a thotë, tjera palë e shfrytëzon. Njerëz që kanë punuar në fajde vazhdojnë të jenë në politikë dhe nuk u quhet krim”.
47.
GUSHT 1997. Për gazetarin Sami Neza, gazeta “RD”
“Kam munguar në mbledhejn e kryesisë dhe të këshillit kombëtar të PD se kur të ikin spiunët e huaj dhe spiunët e Sigurinmit të Shtetit, atëherë do të vij. Kam thënë mjaft qartë: Kur të ikin ferrat dhe plehrat”.
48.
GUSHT 1997, për gazetarin Jakin Marena, gazeta “Dita Informacion”
“PD do të vijë në pushtet në rast se do të ndërpresë vëllavrasjen brenda saj, do të largojë personat që janë përgjegjës për dështimin e fushatës, për impostimin e saj, për fytyrat që ishin në fushatë, dhe do të vendosë meritokracinë. Fraksionet duhet të ekzistojnë dhe të përfaqësohen në përputhje me njerëzit që i mbështesin në forumet e zgjedhura”.
49.
GUSHT 1997, për gazetaren Anila Basha, gazeta “Intervista”
“Unë edhe gjatë kohës që kam qenë kryeministër gjatë 5 vjetëve dhe tani, nuk kam bërë më tepër se 2 ditë pushime. Por ndoshta më vonë, por tani për tani, nuk mund të bëj pushim. Nuk e di në këtë moshë se ç’do të thotë pushim”.
50.
JANAR 2015, për gazetarin Roland Qafoku
“Detyra e kryeministrit ishte një punë e jashtëzakonshme, me përgjegjësi sepse përditë duhet të merrje vendime, të përmirësoje ligjet dhe të drejtoje ekzekutivin në një kohë ku për shumë çështje mund të mos ishte dakord”.